fbpx

CASSIA OBOVATA NEDİR?

BİTKİ OLARAK CASSIA OBOVATA NEDİR?

Latince adı Senna italica olan ağacın yapraklarının kurutulmasıyla elde edilen tozdur. Kuzey ve batı Afrika’da, Yemen’den kuzeybatı Hindistan’a kadar olan bölgede kendi doğal tabiatında yetişmektedir. Sonraları Amerika ve Venezuela gibi iklim koşullarının uygun olduğu ülkelerde yetiştirilmeye başlanmıştır. Sarı ve turuncu renklerde çiçeklere ve elips şeklinde de meyvelere sahiptir. Taze biçilmiş çim-ot kokusuna benzer kokusu vardır. Kına ile birbirine çok bezemelerine rağmen aralarındaki ayırıcı fark, cassia obovatanın sarıya dönük yeşil toz olmasıdır. Kına ise zeytin yeşiline dönük bir tozdur.

Çin tarçını olarak bilinen Cinnamomum cassia ile saç boyamada kullandığımız Cassia obovata birbirine karıştırılsa da cassia obovatanın bu ağaç ile hiçbir ilişkisi yoktur. Aynı şekilde sinameki olarak bilinen Cassia acutifolia (Senna Alexandrina ) ile de ilişkisi bulunmamaktadır.

TARİHTE CASSIA OBOVATANIN KULLANIMI

Senna cinsinin altında 400’e yakın türe sahip olduğu bilinmektedir. O yüzden de tarih boyunca birçok tür farklı alanlarda kullanılmıştır. Bunlardan bilinenleri antifungal, antibakteriyel olarak ayurvedik, Unani gibi bazı geleneksel tıb alanında kullanıldığıdır. Cassia obovata daha çok saçı yumuşatmak için kullanılırken, Senna alexandrina medikal olarak kullanılmıştır.